Statek Tylov

Letní aktivity v okolí

Aktivity na zahradě statku

Přímo na rozlehlé zahradě statku o velikosti 5000 metrů čtverečních, která je lemovaná lesním hájkem, si Vaše děti užijí spoustu zábavy. K dispozici jsou pískoviště, houpačky, úžasné prostory na schovku, noční stezku odvahy a řadu dalších společných rodinných aktivit.

Dětská hřiště v nejbližším okolí

Dětské naučné hřiště v Tylově
Přímo v obci Tylov bylo nedávno zřízeno zcela nové hřiště pro děti s různými naučnými prvky o přírodě.

Dětské hřiště v Lomnici
V obci Lomnice, jejíž součástí je i Tylov, bylo rovněž nedávno zřízeno nové hřiště pro děti s houpačkami, prolézačkami a další zábavou pro děti.

Koupání a vodní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta
Nejznámější vodní plochou v bezprostředním okolí je údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici. Podle rozlohy je devátá největší v České republice. Skvělé přírodní koupání s možností vodních sportů (více ZDE).

Koupaliště Nová Pláň
Venkovní koupaliště Nová Pláň v blízkosti vodní nádrže Slezská Harta nabízí koupání v celobetonové nádrži o rozměrech 13 x 18 m s filtrovanou vodou. Pláž tvoří pevná dlažba i travnaté plochy. K dispozici je menší skluzavka, lehátka, slunečníky a možnost občerstvení. Nejmenší návštěvníci mohou využít kulaté dětské brouzdaliště (více ZDE).

Rybolov

Tylovský rybník a rybářská bašta
Sportovní rybník v Tylově o rozloze 8,5 ha v krásném prostředí na konci obce Lomnice. Rybník byl po vynětí z hospodaření ČRS vypuštěn a po částečném očištění opět zaplaven vodou a zarybněn. Zatím zde byl vysazen kapr, pstruh duhový a siven, z další obsádky to bude v jarních měsících lín, candát a štika (více ZDE).

Projížďky na koních

Farma Loděnice
Vyjížďky na koních do přírody. Poznejte okolí Horní Loděnice jinak. Říká se, že nejkrásnější pohled na svět, je z koňského hřbetu. Pod odborným dohledem instruktora nabízíme vyjížďky do přírody. Trasa je vždy zvolena dle dovednosti jezdců, takže na své si příjdou jak zkušenější jezdci, tak i úplní začátečníci. Doba trvání vyjížďky je 1 hodina, délka trasy je individuální. Vyjížďky umožňujeme vždy po telefonické domluvě (více ZDE).

Hrady, zámky, poutní místa

Zámek Bruntál
Zámek Bruntál, nacházející se v centru města Bruntálu, je jednou z nejvýznamnějších památek regionu. Okolo zámku netradiční dispozice tvaru kruhové výseče s trojúhelníkovým nádvořím s arkádami se rozkládá zámecký park. Na zámku se zachovalo cenné vybavení původních interiérů s bohatou obrazovou sbírkou, zbrojnicí a knihovnou. Dnes je sídlem regionálního muzea, jsou zde muzejní expozice a výstavní síně a konají se tady kulturní a společenské akce (více ZDE).

Uhlířský vrch
Přírodní památka Uhlířský vrch (672 m n.m.) je jednou z nejmladších sopek na našem území. Dnes již vyhaslá čtvrtohorní sopka soptila naposledy zhruba před 1,7 milióny let. V 19.století byl na jejím úbočí otevřen lom, ve kterém se až do druhé poloviny 20. století těžily sopečné tufy (více ZDE).

Dřevěná kaple - Suchá Rudná
Dřevěná kaple zasvěcená Nejsvětější Trojici, stojí uprostřed obce Suchá Rudná na mírném svahu. Zčásti je obklopena živým plotem a zbytkem dřevěného plaňkového plotu. Kapli postavila zdejší obec v roce 1720. Benedikce – žehnání spojené s vyjmutím osob a věcí z okruhu nepřátelských bohu – byla provedena v roce 1739. Prohlédnutí kaple spojené s vizitací proběhlo v roce 1767, údajně prostřednictvím faráře z Veselí. V kapli byl tehdy jeden oltář, několik parament, na malém chóru varhanní pozitiv a ve věžičce jeden malý zvonek (více ZDE).

Hrad Sovinec
Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla (více ZDE).

Hrad Šternberk
Hrad Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. První písemný záznam najdeme v listině z roku 1269. Dokument zároveň vymezoval hranice šternberského panství a kláštera Hradisko. Z obranného sídla byl hrad v 70. letech 14. století přestavován a rozšířen. Biskup Albert II. ze Šternberka, významný církevní hodnostář a vlivný diplomat, využíval hrad jako svou rezidenci. Pozornost biskupa se upírala především ke kapli, kterou nechal vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV. Během prohlídky vás překvapí členitost hradu a jeho velká rozloha a bohatá výzdoba od gotiky až po secesi (více ZDE).

Rozhledny

Rozhledna Velký Roudný
Novou dominantou – dřevěnou rozhlednou na betonové základně - se může od podzimu roku 2007 pyšnit vrcholek vyhaslé sopky Velký Roudný (780 metrů) u obce Roudno nedaleko přehradní nádrže Slezská Harta. Rozhledna Velký Roudný je dřevěná šestipatrová konstrukce s krytým ochozem 17 metrů nad zemí. Jako stavební materiál bylo použito 18 tun modřínového dřeva (více ZDE).

Rozhledna Nová Ves (Dolní Moravice)
Šestipatrovou rozhlednu tvoří železobetonový tubus obložený modřínovým dřevem a ocelové schodiště. Byla dokončena v roce 2014. Vyhlídková plošina je ve výšce 27,5 metrů nad zemí. Nabídne se vám výhled na Bruntálsko a vrcholky Hrubého Jeseníku (více ZDE).

Turistické cíle Jeseníků

Jeseníky představují turistický ráj v létě i v zimě. Inspirujte se pro Vaše výlety v okolí na řadě turistických informačních serverech, například na stránkách eJESENIKY nebo na stránkách NAVSTIVTE JESENIKY.

Cyklo výlety

V okolí statku Tylov můžete podnikat výlety na kole jak s malými dětmi (například na dětské hřiště v Tylově po asfaltové místní komunikaci, na které je naprosto minimální provoz), tak dlouhé výlety po okolí pro náročné cyklisty po různorodých stezkách a lesních cestách. Níže uvádíme mapy pro tři výlety v nejbližším okolí (na koupání na Slezské Hartě, na dobré jídlo v Rybářské baště a dětské hřiště v Tylově). Pro inspiraci na cyklo výlety nebo přímo jejich plánování doporučujeme využít odkaz CYKLOSERVER - ZDE, na kterém jsme pro Vás vytvořili výchozí bod "Statek Tylov" pro plánování výletů a některé výlety již přednastavili (u každého výletu jsou k dispozici informace o jeho délce, náročnosti, převýšení, vykreslení na mapě s možností importu trasy do GPS). Postupně pro Vás budeme na tomto serveru tipy na výlety rozšiřovat.

Další tipy na výlety

Lázně Karlova Studánka
Lázně Karlova Studánka leží v bruntálském okrese, 15 km severozápadně od města Bruntál. Lázně stojí na místě původně železářské osady Hubertov a proslavily je prameny železité kyselky i čisté horské lesnaté prostředí. Proto je toto známé lázeňské letovisko také oblíbeným turistickým centrem, odkud je dobrý výchozí bod na Praděd (více ZDE).

Naučná stezka Bílé Opavy
Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace (více ZDE).

Pradědova Galerie
Přijďte se podívat co je v lidských silách jednoho člověka a co dokáže vůle, představivost a pracovní nasazení v každém ročním období a za každého počasí. Možná ani nebudete věřit, co je možné vytvořit pro potěchu lidí. Celoživotní dílo uměleckého řezbáře Jiřího Halouzky bylo oceněno zapsáním do Oxfordské encyklopedie významných osobností a je také držitelem čtyř světových a dvaceti pěti českých rekordů, které byly zapsány do Guinessovy knihy rekordů (více ZDE).

Mladečské jeskyně
Mladečský kras tvoří izolované ostrůvky devonských vápenců, vystupující z nekrasových hornin na severním okraji Bouzovské vrchoviny a z mladých sedimentů údolí Moravy v Hornomoravském úvalu v širším okolí obce Mladeč západně od Litovle. Pod povrchem kopců Třesín (345 m n. m.), Skalka (335 m n. m.) a dalších vytvořily vody pradávných toků řadu jeskyní, z nichž největší je systém Mladečských jeskyní, nazývaný kdysi též Bočkova díra nebo Fürst Johanns Höhle (více ZDE).

Termální lázně Velké Losiny
Více jak 450 let historie řadí lázně Velké Losiny mezi nejstarší moravské lázně. Léčivé přírodní termální sirné prameny. Unikátní Therme park v České republice (více ZDE).

Rešovské vodopády
Říčka Huntava, pramenící ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku hluboké skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Rešovské vodopády, Národní přírodní rezervace, Vás překvapí množstvím přírodních krás (více ZDE).

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky (zdroj idnes.cz). Zařadila se tak mezi nejvýznamnější české památky jako jsou třeba hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším divem České republiky, kdy pro ni hlasovalo 119 158 občanů (více ZDE).

Naučná stezka Dědictví břidlice, Raabova Štola, Imaginárium břidlice
Jednou z největších zvláštností Vítkovska je tajemství hlubin země. Jsou zde zaniklé břidlicové doly – dílo zdejších obyvatel, které vznikalo v průběhu minulých dvou století. Město Vítkov, na základě návrhů a podkladových materiálů, zpracovaných občanským sdružením „Zálužné“, vybudovalo turistické naučné stezky s názvem Dědictví břidlice, zaměřené právě na fenomén těžby břidlice ve zdejší oblasti (více ZDE).

Rejvíz - perla Jeseníků
Rejvíz označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách je ideálním místem pro výlet během Vaší dovolené. Horská osada s cca 75 stálými obyvateli ležící na náhorní plošině uprostřed hlubokých lesů je velmi vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky, houbaření (více ZDE).